Tematem Międzynarodowego Dnia Jogi 2022 jest koncentracja na korzyściach płynących z jogi podczas pandemii COVID-19.
W tym roku przypada on na wtorek, dokładnie 21 czerwca. Ten wyjątkowy dzień łączy ze sobą ludzi kochających jogę z każdego zakątka świata. W całym kraju odbywają się wtedy wszelkie wydarzenia promujące jogę, takie jak darmowe sesje z nauczycielami jogi. Można w nich uczestniczyć w szkołach jogi, online, a nawet w przestrzeni publicznej np. w miejskim parku.
Czym jest joga i dlaczego ją celebrujemy?
Joga to starożytna praktyka fizyczna, umysłowa i duchowa, która powstała w Indiach. Słowo „joga” wywodzi się z sanskrytu i oznacza „łączyć” lub „łączyć się”, symbolizując jedność ciała i świadomości. Dziś jest praktykowana w różnych formach na całym świecie i wciąż zyskuje na popularności.
Międzynarodowy Dzień Jogi ma na celu nagłośnienie wielu korzyści płynących z ćwiczeń.
Projekt rezolucji ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Jogi został zaproponowany przez Indie i zatwierdzony przez rekordową liczbę 175 państw członkowskich. Z inicjatywą wyszedł premier Narendra Modi w swoim przemówieniu otwierającym 69. sesję Zgromadzenia Ogólnego, w którym powiedział: „Joga jest nieocenionym darem naszej starożytnej tradycji. Joga uosabia jedność umysłu i ciała, myśli i działania… holistyczne podejście [które] jest cenne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Joga to nie tylko ćwiczenia; to sposób na odkrycie poczucia jedności z samym sobą, światem i naturą.”.
Rezolucja zwraca uwagę na „znaczenie osób i populacji dokonujących zdrowszych wyborów i podążających za wzorcami stylu życia, które sprzyjają dobremu zdrowiu”. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia wezwała również państwa członkowskie do pomocy swoim obywatelom w ograniczaniu braku aktywności fizycznej, która jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn zgonów na świecie i kluczowym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, rak i cukrzyca.
Joga to coś więcej niż aktywność fizyczna.
Według słów jednego z jej najsłynniejszych praktykujących, nieżyjącego już B.K.S. Iyengara, „Joga kultywuje sposoby utrzymywania zrównoważonej postawy w codziennym życiu i obdarza umiejętnościami wykonywania własnych działań”.
W czasie pandemii COVID-19 większość szkół jogi wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich studentów, otwierając się na kursy i zajęcia online. Był to przełom w jodze, który pomógł nam uświadomić sobie, jak bardzo potrzebna jest aktywność fizyczna w codziennym życiu. Joga to podany na talerzu przepis na odporność – można ją praktykować samemu lub w grupie, w domu lub w szkole jogi. Nie ma w niej rywalizacji, a jedynie samodoskonalenie się, praca nad własnym ciałem i umysłem. Każdy rodzaj wysiłku fizycznego uprawianego regularnie pomaga w zachowaniu zdrowia, jednak joga w tym trudnym czasie była najłatwiej dostępna. W połączeniu ze zdrową dietą bogatą w owoce i warzywa, a także medytacją i afirmacją doskonale wspomagała nasze zdrowie fizyczne i psychiczne podczas przymusowego przebywania w domu.
Aby zachęcić Was do praktykowania jogi przygotowujemy dla Was akcję promocyjną zarówno przed jak i w sam Międzynarodowy Dzień Jogi 2022. Cieszymy się, że joga w Polsce rozwija się, coraz większe grono ludzi znajduje w niej pasję i hobby.