Jeśli czytasz ten artykuł oznacza to, że rozważasz zakup maty do jogi. Znaczy też, że nie wiesz lub masz wątpliwości czym się kierować przy jej wyborze. Jeśli tak właśnie jest dobrze trafiłeś. Postaramy się rozwiać wszystkie a przynajmniej większość Twoich wątpliwości. Ostateczną decyzję i tak będziesz musiał podjąć sam.
W sprzedaży jest ogromna ilość pozornie do siebie podobnych mat. Na pierwszy rzut oka różniących się jedynie wyglądem i ceną. To błędne założenie. Bowiem nie istnieją maty uniwersalne. Inne parametry są istotne przy wyborze mat do fitnessu inne zaś przy praktyce jogi.
Czy istnieje zatem podział na maty dla osób początkujących i zaawansowanych? Odpowiedź na to pytania brzmi nie. Tak jak nie istnieją maty uniwersalne, tak nie ma też mat dla bardziej lub mniej zaawansowanych użytkowników. Natomiast wszystkie maty mają zestaw cech na podstawie których łatwiej będzie dokonać wyboru. Ów wybór zależeć będzie od Twoich preferencji oraz oczekiwań, które dodatkowo mogą z czasem ulec zmianie.
Ważne jest by uzmysłowić sobie, że mata nie jest dla jogina dodatkiem czy tylko ładnym gadżetem. To podstawowe narzędzie, na którym odbywa się cała praktyka. Źle dobrana, może skutecznie zniechęcić do ćwiczeń, będzie wywoływać uczucie dyskomfortu, tak jak uwierające buty biegacza.
Jak widać temat jest bardziej złożony, dlatego warto byś poświęcił trochę czasu i odpowiedział sobie na podstawowe pytania:
- Jak często i jak intensywnie będziesz korzystać z maty?
- Jakim poziomem przyczepności ma się mata charakteryzować?
- Czy mata na której będziesz praktykować ma mieć dobra izolację od podłoża?
- Czy jesteś osobą sprawną fizycznie? A może masz problemy ze stawami, przebyte kontuzje, jakieś ograniczenia ruchowe itd.?)
- Jak ważny jest dla Ciebie temat trwałości maty?
- Czy jesteś alergikiem? Czy ważny jest dla Ciebie temat ekologii?
- Czy ważny jest dla Ciebie design maty?
- Jakim budżetem dysponujesz?
Materiał
Pierwszą i naszym zdaniem najważniejszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to materiał, z którego mata jest wykonana. Atrybut ten wpływa na takie parametry jak trwałość, antypoślizgowość, sposób czyszczenia, ekologia oraz cena maty. Dlatego poświęcimy mu stosunkowo najwięcej uwagi w naszym poradniku.
Najczęściej spotykane na rynku materiały to:
- PVC
- TPE
- Naturalny kauczuk
- PU - poliuretan
- Bawełna
- Juta
Materiał - PVC.
PVC zwane też PCV lub PCW to polichlorek winylu, który powstaje w wyniku polimeryzacji monomeru – chlorku winylu. Nazwa początkowo może odstraszać ale uspakajamy przez wzgląd na bardzo szerokie zastosowanie PVC, materiał ten został gruntownie przebadany, aby można było określić i zapewnić jego bezpieczną eksploatację. Żadne inne tworzywo sztuczne nie zostało poddane tak dokładnemu badaniu. Jedyną rzeczą na jaka musisz zwrócić szczególną uwagę to parametry PVC. Świadomi i odpowiedzialni producenci min. Gaiam, wytwarzają maty bez szkodliwych i toksycznych substancji takich jak plastyfikatory. Szkodliwość tych związków polega na tym, iż ze względu na swoją budowę chemiczną oddziałują one na ludzki układ endokrynny, zaburzając jego prawidłowe funkcjonowanie.
Wszystkie maty w naszej ofercie wolne są od DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP i DNOP i w swym składzie nie zawierają lateksu.
Jakie są więc główne zalety materiału PVC?
Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą trwałością. Jest wyjątkowo wytrzymały na eksploatację, przetarcia i warunki atmosferyczne. Słabo przewodzi ciepło i co ważne nadaje się do recyklingu. Antypoślizgowość mat z PVC w zależności od modelu, jest wysoka lub bardzo wysoka. Jednocześnie w porównaniu do kauczuku materiał jest neutralny w dotyku, brak jej tarcia co dla jednych może być zaletą dla innych wadą. Dzięki swej antypoślizgowości nadaje się do uprawiania różnych odmian jogi, tych bardziej i mniej dynamicznych.
W dodatku tworzywo to jest banalnie proste w utrzymaniu czystości. Nie trzeba kupować specjalistycznych preparatów, wystarczy przemyć matę naturalnym roztworem wody i octu jabłkowego w proporcjach 1:1.
PVC nie należy do najcięższych materiałów, wszystko zależy oczywiście od grubości maty na jaką się zdecydujemy, ale o tym w dalszej części tego poradnika.
Niewątpliwą zaletą jest również przystępna cena mat tego typu. Tutaj możemy oczywiście spotkać olbrzymią rozpiętość cenową. Trzeba mieć jednak świadomość, że za jakość, komfort i bezpieczeństwo trzeba zapłacić określoną sumę a śmiesznie niska cena powinna zdecydowanie wzbudzić naszą czujność.
Podsumowując.
Nie bez powodu mat tego typu jest zdecydowanie najwięcej na rynku.
Ze względu na wyjątkową wytrzymałość i łatwość w czyszczeniu, staje się oczywistym wyborem dla większości szkół jogi.
Jeśli nie jesteście jeszcze „osadzeni” w praktyce i nie wiecie czy stanie się ona Waszą codziennością, warto rozważyć zakup takiej maty, która nie zrujnuje budżetu przy jednoczesnym zapewnieniu powyżej opisanych parametrów.
Materiał - TPE
TPE, to nic innego tylko pianka termoplastyczna. Jest to materiał wyjątkowo lekki i dość sporej antypoślizgowości. Osoby, które często podróżują z pewnością to docenią, podobnie jak przystępną cenę . To co może zniechęcić niektórych użytkowników to twardość surowca, bowiem TPE jest wyjątkowo miękki.
Kauczuk
Ten naturalny, szorstki materiał charakteryzuje się wyjątkową antypoślizgowością. Te dwie cechy są niewątpliwie największymi zaletami tego surowca.
Niestety nie jest on tak trwały, jak maty z PVC. W miejscach najczęściej użytkowanych z czasem pojawiają się przetarcia. Stopień zniszczenia zależeć będzie od intensywności praktyki. Przed zakupem odstraszyć też może specyficzny zapach mat kauczukowych, który jednak z czasem łagodnieje.
Kauczuku nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych, namaczać ani czyścić środkami chemicznymi a w dodatkowo materiał jest wyjątkowo ciężki. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione cechy, podróżowanie i ćwiczenie w plenerze może okazać się wyjątkowo uciążliwe.
Materiał - PU
Maty z PU to tak na prawdę połączenie kilku warstw, z których pierwszą stanowi właśnie poliuretan. Pozostałe warstwy to kauczuk lub polichlorek winylu (PVC).
Decydując się na ten materiał, warto od razu zainwestować w pokrowiec, ponieważ wierzchnia część maty jest wyjątkowo delikatna i łatwo się brudzi. Podczas czyszczenia natomiast warto zachować szczególną ostrożność i unikać środków chemicznych oraz zawierających alkohol. PU daje bardzo dobrą przyczepność.
JUTA
Juta jest surowcem specyficznym w dotyku, który nie każdemu użytkownikowi może odpowiadać. Maty z juty przeważnie połączone są z innym tworzywem np. kauczukiem i charakteryzują się dość dobrą antypoślizgowością. Zaleca się delikatny sposób czyszczenia, bez namaczania.
Rozmiar maty
W zależności od producenta na rynku można spotkać maty o różnych wymiarach, przeważnie wahają się one w granicach 173 -200 cm długości i 60-61 szerokości.
Większość dostępnych pokrowców na rynku, skrojona jest na tą właśnie szerokość.
Waga maty
Jaką wagę maty wybrać? Wszystko zależy od tego, gdzie i jak często użytkownik będzie korzystał z maty. Na rynku dostępne są maty o wadze poniżej kilograma do takich które ważą nawet 4 kg.
Jeśli często przemieszczasz się z matą i nosisz ją a nie wozisz to warto wybrać cieńszą i lżejszą. Taka też dobrze sprawdzi się w podróży. Na rynku są również dostępne typowe maty podróżne. Przykład takiej mata podróżna znajdziesz pod linkiem. Są one ultralekkie i kompaktowe, ponieważ maja zaledwie 2mm grubości. Po złożeniu zajmują tyle co dwie koszulki i z łatwością zmieszczą się do walizki. Jeśli zaś jeździsz na zajęcia samochodem, praktykujesz w domu lub po prostu ważniejszy jest dla Ciebie komfort, to wybierz matę o grubości 6mm. Ciężar takiej maty z PVC to zaledwie około 1.5kg, a maty z kauczuka to już około 4 kg.
Grubość maty
Grubość maty zawsze przekłada się na jej wagę. Praktykujący musi sobie zadać pytanie co jest dla niego najistotniejsze waga czy komfort. To bardzo indywidualna decyzja. Najcieńsze maty maja nawet 1,5 -2mm grubości. Są one wyjątkowo lekkie ale to rozwiązanie dobre jedynie w podróży. Uniwersalne wydają się być maty 4mm. Nie za ciężkie, zapewniają umiarkowaną izolację od podłoża i antypoślizgowość. Maty 6mm to idealny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort i szukają ochrony dla swoich stawów. Dają one dobra izolacje od podłoża, dlatego świetnie nadają się do codziennej praktyki i medytacji zarówno w domu jak i w studio.
Wybór jogi ze względu na styl jogi
Dla osób początkujących jest to o tyle trudne zagadnienie. Nie wiedzą jaką ostatecznie ścieżkę wybiorą i czy w niej w ogóle wytrwają. A może będzie to proces długich poszukiwań wśród wielu istniejących stylów jogi?
Najczęściej spotykany jest podział na jogę statyczną i dynamiczną. W obu tych przypadkach najistotniejszy jest parametr antypoślizgowości a w dynamicznej dodatkowo wytrzymałość maty.
W jodze statycznej, klasycznej świetnie sprawdzą się maty z TPE, kauczuku a także PVC.
W jodze dynamicznej w której do czynienia mamy z energicznymi przejściami, najlepszym rozwiązaniem jest mata wykonana z PVC z uwagi na jej wyjątkową wytrzymałość. Trwałość tych mat w połączeniu z parametrami antypoślizgowymi oraz stosunkowo niedużą wagą sprawiają, że stają się one uniwersalne dla większości praktykujących.
Jak widzisz temat wyboru maty jest bardziej złożony. Jeśli przeczytałeś do końca ten poradnik, mamy dla Ciebie niespodziankę: 10 % rabatu na zakup dowolnej maty w naszym sklepie.