Potykasz się i upadasz, a pierwsze co odruchowo przychodzi Ci do głowy to, czy ktoś to widział. Znasz to uczucie?
W jodze równowaga stanowi jeden z kluczowych elementów i nauczyciele przykładają do niej bardzo dużo uwagi. Jednak często to, czy uczeń pozostanie na jednej nodze staje się dla niego kwestią życia i śmierci. Obawy nie pomagają w zachowaniu równowagi zarówno w życiu jak i w jodze.
Równowaga to kwestia szybkiego zorientowania się, gdy coś jest nie tak. Kiedy jesteś zrelaksowany, jesteś wrażliwy i szybki. Im bardziej jesteś wrażliwy na drobne sygnały wysyłane przez swoje ciało, tym szybciej i dokładniej możesz na nie zareagować.
Oto jak sprawić, by pozycja drzewa stanowiła eksperyment z nauką równowagi:
Zacznij od stania w pozycji góry. Podczas wdechu podnieś prawą stopę i umieść podeszwę prawej stopy jak najwyżej na wewnętrznej stronie lewego uda. Wciśnij lewe udo w prawą stopę, podczas gdy prawa stopa dociska się równomiernie do lewego uda.
Wyciągnij ręce nad głowę. Baw się zmianą położenia bioder. Baw się przesuwaniem klatki piersiowej. Baw się przesuwaniem głowy. Im bardziej wyrównana jest pozycja Twojego ciała, tym bardziej wszystkie mięśnie mogą pozostać zrelaksowane w pozycji. Nawet jeśli twoja prosta noga jest silna, najważniejsza jest możliwość pracy i balansu w kostce, kolanie lub biodrze.
Manewrując w pozycji drzewa, poczuj energię przemieszczającą się od nóg do klatki piersiowej.
Kiedy skończysz pozycję, zrelaksuj się, poczuj i ucz się.
Zabawa z balansowaniem na jednej nodze z pewnością poprawi Twoje ogólne poczucie równowagi, Twoją pewność siebie i wiarę we własne siły.
Namaste,