Równowaga między ciałem a umysłem.
Joga to znana od wieków metoda wprowadzania się w świadomy relaks połączony z ćwiczeniem ciała. Praktyka polega na byciu „tu i teraz” czyli skupieniu się na tym co w danym momencie czujemy, jakie towarzysza nam emocje i myśli. Połączenie treningu umysłu z ćwiczeniami fizycznymi naszego ciała pozwala na odepchnięcie od siebie myśli dnia codziennego.
Czego może nauczyć nas joga?
Joga uczy oddychania, może to zabrzmi zabawnie, ale nauka prawidłowego oddychania to sztuka. Dotlenienie organizmu, wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie nasze zdrowie, bowiem jak mówi przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch”.
Joga uczy też systematyczności i cierpliwości, co też ma wpływ na nasze samopoczucie. Małe kroki i małe zadania, które sami sobie fundujemy każdego dnia sprawiają, że poczucie własnej wartości rośnie. Spróbuj przez kilka tygodni codziennie po przebudzeniu wykonać prostą sekwencję jogową, może to być powitanie słońca. Zobaczysz jak wykonanie jednego prostego zadania, regularnie, codziennie poprawi Twoje postrzeganie samego siebie.
Korzyści płynące z regularnej praktyki
Ciało pod wpływem regularnego wysiłku fizycznego prędzej czy później zacznie się zmieniać. Rezultaty pojawią się w zależności od rodzaju jogi jaki uprawiasz, jej częstotliwości i stylu życia jaki prowadzisz poza matą. Jednak przyjmując poza praktyką, także filozofię jaką kierują się jogini będzie to tylko kwestia czasu.
Walka ze stresem na macie
Na temat wpływu jogi na samopoczucie i zdrowie napisano już bardzo wiele. Przeprowadzono też wiele badań naukowych, które jednoznacznie udowodniły, że ćwiczenia oddechowe w połączeniu z delikatną gimnastyką przynoszą spektakularne efekty.
W magazynie Medical Science Monitor opisano wiele badań przy użyciu praktyki jogi, które wskazują, jak oddziaływała na grupę kontrolną.
Ciekawym badaniem było sprawdzanie poziomu kortyzolu w ślinie przed oraz po sesji jogi. Poziom hormonu stresu był zauważalnie niższy po wykonaniu praktyki co tylko potwierdza naukowe aspekty tego rodzaju aktywności.
Kolejnym badaniem przeprowadzonym tym razem na grupie kontrolnej był wpływ jogi Iyengara na stres i lęk. W badaniu wzięło udział 24 kobiet, które skarżyły się na wysoki poziom stresu, obniżony nastrój i towarzyszący niepokój.
Przez kilka tygodni grupa 16 kobiet uczestniczyła w zajęciach jogi Iyengara 2 razy w tygodniu. Następnie oceniały subiektywnie swoje samopoczucie. W porównaniu z grupą kontrolną, ćwiczące 2 razy w tygodniu po 90 minut odczuwały zauważalną poprawę samopoczucia.
Od czego zacząć?
Aby rozpocząć przygodę z jogą potrzebujesz tak naprawdę chęci i samozaparcia. Zanim regularna praktyka wejdzie Ci w krew będziesz musieć postarać się aby małymi krokami dzień po dniu znaleźć parę minut na jogę. Przyda Ci się mata do jogi, kostka i pasek. Dzięki tym podstawowym produktom ćwiczenie będzie przyjemniejsze i efektywniejsze.
Mata zabezpieczy Twoje stawy a także będzie podparciem dla dłoni i kolan, kostka pomoże przy trudniejszych pozycjach a pasek do jogi wspomoże rozciąganie.
Ilość dostępnych materiałów na temat jogi jest ogromna, tak samo jak jej odmian i rodzajów- każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest to abyś Ty czuł/a komfort wybierając formę nauki dla siebie. Możesz zaobserwować jogowe profile, obejrzeć gotowe filmy z praktyką, albo udać się do najbliższej szkoły jogi i ćwiczyć z nauczycielem.
Kiedy zobaczę pierwsze efekty?
To, kiedy zaobserwujesz zmiany jest kwestią indywidualną, na którą wpływa wiele czynników. Ilość sesji w tygodniu, czas ich trwania, nawyki żywieniowe, wiek czy ilość snu to tylko kilka z nich. Jednak masz duży wpływ na to jak będzie się zmieniało Twoje ciało i Twój umysł:
-praktykuj regularnie
-medytuj
-pij dużo wody
-wysypiaj się
-ogranicz media społecznościowe
-afirmuj
-sprawiaj sobie małe przyjemności